HomeKalendár podujatíSúťaže v pomalom fajčeníReportážeVýstavy a konferencieVšeličoSmokeTimer SKSmokeTimer EN
Reportáže > Na potulkách svetom > Na potulkách svetom > Fram Museum, Oslo, Nórsko

Fram Museum, Oslo, Nórsko

Fajky Roalda Amundsena Engelbregta Gravninga, nórskeho polárneho bádateľa.

Príbeh lodi Fram, pozná takmer každý. Polárne výpravy, ktorých sa zúčastnila z nej urobili legendu, stala sa súčasťou nielen nórskeho, ale aj svetového kultúrneho a vedeckého dedičstva. Stala sa symbolom, ktorý môžete vidieť v múzeu na polostrove Bygdoy v Nórskom hlavnom meste Oslo.

Za týmto symbolom však stoja osudy a príbehy ľudí, nemysliteľne previazané s príbehmi vecí.

V tomto svätostánku najslávnejšej polárnej lode sa preto našlo miesto aj pre exponáty, ktoré síce priamo nepomohli dobýjaniu polárnych oblastí, ale bez ktorých by si mnohí členovia či už Nansenovej alebo Amundsenovej expedície nevedeli predstaviť každodennú ťažkú rutinu na mori. Medzi množstvom osobných predmetov môžeme preto v expozícií nájsť aj tri fajky, z ktorých sa minimálne jedna môže pochváliť domácim – nórskym pôvodom.

Prvou je drevená fajka s hlavičkou zdobenou rezbou s motívom mužskej tváre s bradou a fúzami, do fajky je zasadený rohovinový náustok a celá fajka je uložená v puzdre. Fajka má značku G.Larsen – Lillehammer, čo poukazuje na nórskeho výrobcu Guldbranda Larsena. Guldbrand ako mladý výrobca prešiel učňovskými rokmi v Hamburgu a Turecku, kde sa učil spracovaniu morskej peny. V roku 1844 zakladá v Lillehammeri spomínanú dielňu, ktorú neskôr vedie jeho syn August. Spoločnosť Larsen vyrábala fajky z viacerých materiálov, popri morskej pene a briáre to boli aj brezové fajky vybavené vložkami proti prehoreniu.

Ďalšou spomedzi vystavených fajok je meršanka (meršaumka). Fajka má veľmi zaujímavý, na prvý pohľad jednoduchý vzhľad. Má podobu ľahko opracovaného bloku sepiolitu, v ktorom je vyvŕtaný kotlík a dymový kanál. Jednoduchosť hlavičky dotvára aj fakt, že nemá žiadne kovanie. Pipasár pôsobí popri hlavičke kontrastne nakoľko je po celej dĺžke zdobený sústruženými prstencami a vlnovkami.

Posledným exemplárom je opäť fajka z morskej peny, ale tento krát už v klasickejšom prevedení, pravdepodobne so strieborným viečkom a kovaniami. Kovanie má aj koniec pipasáru umiestnení v krčku fajky. Jeho druhý koniec má osadený rohovinový náustok.

Spomenuté fajky dokazujú že fajka patrila na konci 19. storočia k bežnému príslušenstvu muža. Obzvlášť populárne boli medzi námorníkmi a nič na tom nemenil ani fakt, že sa jednalo o polárnu výpravu.

Andrej  | 27.8.2011, 00:00 | Nitra

Prílohy

dsc00693dsc00691dsc00692